Miután az oltások teljes védelmet nyújtanak, eljött az ideje kivinni a kutyusod az első sétájára. Fontos gondoskodnod arról, hogy az első közös sétátok nem egy kellemetlen élmény, és hogy a kutyusod biztonságban van. Nem minden kutyus fogja élvezni az első kinti kalandot, de idővel megnő az önbizalma, ha a gazdi gondoskodik róla, hogy semmilyen fölösleges stressz vagy bántódás ne érje.
Noha a kutyusod még nem teljesen immúnis, míg el nem telik 2 hét a második oltása után, még nem kell azért a házban bezárva tartanod ez alatt az idő alatt, mert különben értékes kapcsolatteremtéseket hagyhat ki, és nagyon meg fog ijedni, mikor legelőször hagyja el az egyetlen biztonságos környezetet, amelyet ismer. Ha tudod ölben vinni, akkor vidd ki rövidebb sétákra a karodban, hogy megbarátkozzon az emberekkel és a forgalommal. A tömegközlekedési járműveket használni vagy kocsiban szállítani szintén jó ötlet. Ha nem tudod ölben tartani sokáig, akkor vidd el autókázni és engedd, hogy emberekkel, kutyákkal ismerkedjen.
Ha a kutyus bepánikol, megpróbál majd esetleg kicsúszni belőle, és elszaladni. Nem ez a megfelelő alkalom, amikor a nyakörvet lazán kell hagyni! Soha ne tegyél láncot a nyaka köré, mert az erős nyomás megijeszheti. Arról viszont bizonyosodjál meg, hogy a csatos nyakörv rásimul a nyakára. A legtöbb kutyánál, két ujjad be kéne férjen az öv alá, de ellenőrizd, hogy áttudod húzni-e a fején. Mások hámot használnak, hogy megbizonyosodjanak róla, hogy a kutyusok nem tekereg el. Bármit is használjál, ellenőrizd le valamilyen biztonságos helyen, hogy a nyakörv/hám biztosan áll a kutyuson, mielőtt kimennél vele!
A legideálisabb a kutyust korán reggel vagy késő este kivinni, mikor kevesebb ember van az utcán, és válassz valamilyen nyugodt környéket, mondjuk egy külvárosi utcát vagy egy kevésbé forgalmas parkot. Rengeteg új látnivalóval, szaggal és hanggal fog érintkezésbe lépni az első sétánál, tehát próbáld meg úgy időzíteni a sétát, hogy ezek ne legyenek túlságosan intenzívek! Érdemes a jövőbeli sétákat forgalmas helyekre tervezni, mint a kutyusod szocializálásának részeként, csak ne siesd el!
Vidd el a kutyust egy rövid utazásra, és figyeld a reakcióit! Ha kíváncsi és boldog, akkor haladj tovább az előre eltervezett úton, aminek amúgy sem kellene hosszúnak lennie! Ha nyugtalannak tűnik, akkor fogd rövidebbre a sétát! Viszont próbáld meg nem befejezni a sétákat, mialatt a kutyus még izgatott, ne ess abba a csapdába, hogy állandóan nyugtatgatod, mert azt fogja majd hinni, félnie kell valamitől! Próbáld meg elvonni a figyelmét játékokkal, vagy ízletes falatokkal, és miután nyugodtabban viselkedik, dícsérd meg, és menj vissza a házba vele. Figyelj rá, mialatt sétál, és légy türelmes. Néhányuknak időbe telik, míg megszokják.