A szuka kutya az első tüzeléssel lesz ivarérett. Ennek időpontja szorosan kötődik a kifejlettkori testméret eléréséhez, ami kistestű kutyáknál akár már 6 hónapos korban bekövetkezhet, így náluk már 7-8 hónaposan sor kerülhet az első tüzelésre. Nagytestű kutyáknál ez az időpont rendszerint kitolódik 1 éves kor utánra. A tüzelés kb. 21 napig tart, de az első tüzelés lehet rövidebb, majd 1-2 hónap múlva újraindulhat és akkor tart 21 napig. A kutyák átlagosan 6 havonta tüzelnek, de 4-12 hónapos intervallum is előfordul.
A legtöbb szuka élete végéig ivarzik, azaz a tüzelés nem szűnik meg idős korban sem.
Igen, van. A tüzelő kutyák vérében emelkedő tendenciát mutat a progeszteron hormon szintje. Ezt a hormont lehet erre specializálódott állatorvosi laborban megvizsgáltatni. Ebben az állatorvos biztosan segítséget nyújt. Egymás utáni két-három vérvétellel lehet nagyon pontosan meghatározni a tüzelést.
Két tüzelés közötti időben a szukák ivarilag teljesen inaktív állapotban vannak. Ilyenkor nagyon nehéz, sőt szinte lehetetlen megmondani, hogy mikor várható a következő tüzelés. Erre legfeljebb a tüzelés közeledtével van reális esély. Így nem nagyon lehet mást tenni, mint kivárni, amíg a tüzelés bekövetkezik. A legtöbb szuka a tavaszi hónapokban, majd fél évvel később az őszi időszakban tüzel.
A csendes tüzelés gyakorlatilag bármely korban előfordulhat a szukáknál. Ez gyakorlatilag ugyanolyan tüzelés, mint a "látványos" (van tüszőnövekedés, -érés, -repedés), csak ebben az esetben a tünetek alig, vagy egyáltalán nem észlelhetőek. Mármint az ember (állattartó) számára. Mert a kan kutyák a jellegzetes szag alapján igen jól felismerik a csendesen tüzelő szukát is.
A kölykök születése és fejlődése :
Amikor egy szuka ellésének időpontja közeledik, gazdájának fel kell készülnie a szülésnél való segédkezésre és a kölykök gondozására. Ehhez jó, ha tudja, mire kell figyelemmel lennie, hogyan zajlik rendben az ellés, és mit kell tenni, ha kutyájánál probléma adódik.
Az ellés lefolyását befolyásoló tényezők az előrehaladottan vemhes szuka gondozásában:
A vemhesség utolsó harmadában annyira erőteljes a kölykök növekedése, hogy az anyakutya napi egyszeri étkezéssel már nem képes elegendő táplálékot magához venni. Ilyenkor a gyomor befogadóképessége is kisebb a hasüregben egyre nagyobb helyet elfoglaló vemhes méh miatt. Ezért az anyának naponta többször is adjunk enni, lehetőség szerint magas energiatartalmú kutyatápot. Nem helyes, ha ez a táp a szoptatáskor használt magas kalciumtartalmú táp, vagy kölyöktáp, és nem szabad túlzott gondoskodásból (hogy később elegendő teje legyen) kalciumtartalmú étrendi kiegészítőket sem adni. Ezzel éppen az ellenkezőjét fogjuk előidézni. Az előrehaladottan vemhes szukánkat is sétáltassuk, engedjük mozogni, azonban ne végeztessünk vele túlzottan kimerítő feladatokat.
Az ellés várható időpontja
A kutya vemhessége a fedeztetéstől számítva átlagosan 63 napig tart, azonban látszólag lerövidülhet 58 napra, vagy meghosszabbodhat 68 napra is; attól függően, hogy a fedeztetés pillanatában a szukában megtörtént-e már a peteleválás, illetve befejeződött-e a petesejtek érési folyamata. A vemhesség végén a szuka vérében gyorsan csökken a vemhesség fenntartásáért felelős progeszteron hormon szintje, ennek hatására csökken a szuka testhőmérséklete. Ezt az összefüggést kihasználhatjuk az ellés idejének meghatározáshoz. Ehhez nem kell mást tennünk, mint a vemhesség 55. napjától naponta legalább kétszer megmérni a szuka testhőmérsékletét, ami a normális 38,5–39,0°C-ról lecsökken 37,5°C alá, gyakran 37,0°C-ra, a várható ellés előtt 6–24 órával.
Amire szükség lesz elléskor
Készítsünk kényelmes, biztonságos, nyugalmas elletőhelyet a kutyának. Válasszunk olyan helyet a számára, ahol szabadon mozoghat, a szülés folyamán a hőmérséklet állandó 22–25°C, nem huzatos, nem zajos és könnyen tisztán tartható. Ne engedjünk hozzá látogatókat, ha már elkezdődött az ellés („csak egy percre” sem), a családból is csak az legyen vele, akiben feltétlenül megbízik. Legyenek kéznél tiszta törülközők a kölykök szárazra dörzsöléséhez, szemcseppentő és fültisztító pálcika a légutak szabaddá tételéhez, fonal a köldök lekötéséhez, Betadine oldat a köldök fertőtlenítéséhez – és az állatorvos telefonszáma minden esetre...
Az ellés
A folyamat öt szakaszból áll.
Pihenés
Egy-egy kölyök megszületése után hosszabb-rövidebb nyugalmi periódus következik, amikor a szuka látszólag semmit nem csinál, csak felkészül a következő kölyök megszülésére. A kölykök átlagosan 30–60 percenként születnek. A nyugalmi periódusok a szülés előrehaladtával hosszabbodnak: a kezdeti 5–15 perc helyett 30–60 percesek lesznek. Ha két óránál hosszabbra nyúlik ez a nyugalmi szakasz és van még a méhben kölyök, állatorvoshoz kell fordulni.
Az ellés befejeződése
Amikor minden kölyök megszületett, a szuka megnyugszik, ápolja kölykeit, és engedi őket szopni. A kölykök egy darabig nem tudnak önállóan üríteni (pisilni, kakilni), ebben anyjuk erőteljes nyalogatása segíti őket. A szülés lezajlása után itassuk meg az anyát langyostejjel, melybe tehetünk egy kis szőlőcukrot is, hogy erőre kapjon. Az első napokban csak könnyen emészthető táplálékot kapjon az ujdonsült anyuka, és mindíg legyen előtte bőségesen víz. A kiskutyáknak a meleg környezet nagyon fontos, mert életük első napjaiban nem tudják szabályozni testhőmérsékletüket, így ha a környezetük lehűl, ők is lehűlnek vele együtt, ami akár a halálukhoz is vezethet. Ez ellen ők úgy védekeznek, hogy amilyen közel csak lehet, anyjukhoz bújnak. Ezért, ha a születésük utáni első 5 napban a helyiségükben tartjuk a 28-32 °C-ot, akkor jelentősen csökkentjük a megbetegedések esélyét. Szükség van egy 250 W-os infralámpára, mely nem feltétlenül a kiskutyák melegen tartására szolgál (de erre is használható), elsődleges célja az ellést követő 48 órában a magzatvizet nyelt kiskutya tüdőgyulladásának megakadályozása. Az infra az egyetlen mely kiszárítja a vizet a tüdőből, az mindegy hogy milyen hőmérsékleten van, csak az a fontos, hogy az első két napban folyamatosan menjen. Az infralámpát 80 cm magasan az elletőláda egyik sarka fölött helyezzük el. Az 5. nap után fokozatosan csökkenthetjük a helység hőmérsékletét 26-27 °C-ra. A 4. hét vége felé pedig már elegendő ha a 24 °C-ot tartjuk. A kiskutyák körül nagyon fontos a tisztaság, lehetséges, hogy naponta akár több alkalommal is ki kell cserélnünk a kiskutyák alatt a rongyokat, papírokat mivel azok hamar bekoszosodnak a kutyusok ürülékeitől.
A szukánál az ellés utáni 2–6 hétben un. lochia ürül a külvilágra a méhből. Ez a folyadék kezdetben sötét zöldes-barnás színű, esetleg vért tartalmaz, és semmiképpen nem bűzös. A későbbiekben színe világosabb lesz, mennyisége fokozatosan csökken. A hatodik hét után is fennálló lochiaürülés a méh elégtelen involuciójára (visszaalakulására) utal.
Ha elakadt a kölyök feje
A szülőútban rekedt kölyök megszületését úgy segíthetjük, hogy az egyik kezünk mutató-, és középső ujjával a hüvelybe nyúlva, ujjainkat kampóként használva az állkapocs mögött kétoldalt megfogjuk a kölyök fejét, és kíméletes húzással világra segítjük.
Ha a szuka nem szakítja fel a magzatburkot
Az először szülő szukák néha ügyetlenek az újszülöttjeik ellátásában, ezért segítségre szorulnak. Ha az anya a burkot nem tépi fel, akkor szakítsuk fel a azt, az orrot és szájnyílást szabaddá téve (2. kép), majd adjunk lehetőséget a szukának, hogy nyalogassa kölykét. Ha még ekkor sem ápolja az újszülöttet, akkor távolítsuk el annak testéről az összes burokmaradványt, kössük le a köldököt kb. fél cm-re a hasfaltól (3. kép), vágjuk vagy tépjük el a csomó fölött egy cm-el (4. kép), és fertőtlenítsük le a csonkot Betadine oldattal (5. kép). Mindeközben tiszta törülközőbe csavarva erőteljesen dörzsölgessük az újszülöttet, így ösztönözve őt a légvételre. Amikor már dörzsölgetés nélkül is rendszeresen vesz levegőt és erőteljesen sír, visszaadhatjuk az anyjának.
Ha a kölyök nem lélegzik
Tegyük egyik kezünk mutató- és hüvelykujját a mellkas két oldalára a könyök mögött, hogy érezzük a szívveréseket. Ha a szív ver, szemcseppentő segítségével távolítsuk el a váladékot az orr- és szájnyílásból és tisztítsuk meg a környéküket fültisztító pálcikával. A légutakat elzáró váladék kiürüléslét az újszülött erőteljes rázásával is segíthetjük. Két kezünkbe fogva a kölyköt, a fejét mutató- és hüvelykujjunkkal megtámasztva lefelé rázó mozdulattal távolíthatjuk el a folyadékot (6.kép). Ha hideg vízzel leöblítjük a kölyköt, az légvételre ösztönzi (7.kép). Ezután törülközőben erőteljesen dörzsölgessük főleg a mellkast, hogy lélegezzen. Csak akkor hagyjuk abba, ha már magától is vesz levegőt, vagy ha a szív már nem ver, és így a kölyök már nem él.
Ha a szuka nem szoptatja kölykeit
Ha befejeződött az ellés, és a szuka egyszerűen csak nyugtalan, üljünk le mellé, beszéljünk hozzá, hogy megnyugodjon. Próbáljuk meg lefektetni, hogy a kölykök odamászhassanak szopni. Nem feltétlenül szükséges rátenni őket a csecsbimbóra; jobb, ha maguk találják meg az utat a tápanyagforrásig, egyes kölykök esetében azonban szükség lehet segítségre. A kölyök száját egyik kezünk mutató- és hüvelykujjával óvatosan szétnyitva, másik kezünkkel pár csepp tejet kifejve a csecsbimbót a kölyök szájába toljuk. Ha a szuka még mindig ideges, vigyük ki sétálni, hogy vizeletet üríthessen. Olykor az is elegendő, ha csak lekapcsoljuk a lámpát, és kimegyünk. Ilyenkor azonban 15–20 perc elteltével ellenőrizni kell, hogy szoptat-e. Gyakori probléma az ellető túlmelegedése. Különösen nagytestű, hosszúszőrű kutyák esetében a kölykök infralámpás melelgítése az anya nyugtalanságához, és az alom elhagyásához, a kölykök széthordásához vezethet.
A szoptatás időszakában felmerülő problémák
Hívni kell az állatorvost, ha
A kölykök az első hetekben látványosan fejlődnek és ügyesednek. A szemüket körülbelül 8-10 napos korukban nyitják ki, 2 hetes korukban már próbálkoznak a járással, de ez többnyire csak a 3. hét végén fog úgy ahogy menni nekik. A kölykök azonban lelkesen gyakorolnak, így az 5. hét végére már szaporázzák lépéseiket és futnak is. Az 5-6. héten már próbálkozhatunk náluk szilárd ételekkel, persze ne egyből száraz táppal kezdjünk! A 2-3. héttől féregteleníteni is kell a kicsiket és mamájukat, kéthetes időközökben akár 3-4 alkalommal is. A 7-8. héten pedig már választási korban vannak a kiskutyák, ekkor kerülnek új gazdijaikhoz. Ebben az időszakban kell elkezdeni a védőoltások beadatását és az egyszerű, játékos nevelést.